Więź rodzinna jest dobrem osobistym, czy nie jest?
W uchwale z 22 października 2019 r. (I NSNZP 2/19) Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zakwestionowała utrwalone orzecznictwo innej izby Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej. Mamy do czynienia z dwugłosem w ramach jednego, naczelnego organu sądowego w Polsce. W ostatnim czasie nie jest to może rzecz wyjątkowa, jednak, co istotne, rozbieżność orzecznicza nie powstała na tle ustrojowym, właściwym dla fundamentalnych i szeroko komentowanych sporów o przyszłość Sądu Najwyższego. (więcej…)
» przeczytaj całość Więź rodzinna jest dobrem osobistym, czy nie jest?
Tarcza 3.0. – powrót do sądów
Po długim okresie faktycznego przestoju związanego z epidemią koronawirusa prawnicy wracają na sale sądowe. Tarcza 3.0, nazywana przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości także tarczą sprawiedliwości, została uchwalona przez parlament 14 maja 2020 r., a już dzień później podpisana przez prezydenta i opublikowana w dzienniku ustaw. (więcej…)
Zakaz zatrudniania pracownika kontrahenta – czy taka klauzula chroni pracodawcę przed podkupieniem pracownika
Coraz częściej w praktyce prawniczej spotykamy się z projektami umów, w których przedsiębiorca wprowadza postanowienie o zakazie zatrudniania jego pracowników przez drugą stronę.
Jak pozwać dewelopera?
W momencie zakupienia od dewelopera lokalu mieszkalnego nabywamy także udział w nieruchomości wspólnej. W najbardziej typowych przypadkach nasze prawo własności, choć zwykle w znikomym ułamku, rozciąga się na takie części budynku, jak ściany zewnętrzne czy dach.
Podczas odbioru lokalu trudno byłoby ustalić, czy budynek ma jakieś poważne wady.
Odmowa zeznań w postępowaniu karnym a zatajenie prawdy
Podstawowym obowiązkiem świadka jest stawienie się na wezwanie i złożenie zeznań. Przepisy Kodeksu postępowania karnego przewidują możliwość odmowy składania zeznań (takie prawo ma m.in. osoba najbliższa dla oskarżonego) albo odmowy odpowiedzi na pytanie (np. ze względu na grożącą odpowiedzialność za przestępstwo).
» przeczytaj całość Odmowa zeznań w postępowaniu karnym a zatajenie prawdy
Obowiązek poddania się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym
Artykuł 74 Kodeksu karnego wprowadza zasadę, zgodnie z którą oskarżony (a także podejrzany) w postępowaniu karnym nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść.
» przeczytaj całość Obowiązek poddania się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym